WELCOME TO JUKEBOX INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

2018 WINNERS

And the awards went to:

MUSIC VIDEO:
1st PLACE, Katie Garibaldi, UNHAPPY HOLIDAY, U.S.A.

2nd PLACE, Rick Joaquim, BAWO WAM, S. Africa.

Best of Festival, Nari Hong, WE WILL SEE SOMEDAY, Rep. of Korea.

SHORT DOCUMENTARY:
1st PLACE, Andrew Brier, calm before... the rising storm, U.S.A.

2nd PLACE, Donna & Colin Guthrie, WESTERN JUBILEE, U.S.A.

Best of Festival, Russ McMahon & Kamrin Nielsen, LOS MAMBISES, U.S.A & Cuba.

SHORT NARRATIVE:
1st PLACE, Frank Borin & David Miller, A HAND OF BRIDGE, U.S.A.

2nd PLACE, Andy Truschinski, THE ROOT OF HAPPINESS, U.S.A.

Best of Festival, Frank Borin & David Miller, A HAND OF BRIDGE, U.S.A.

FEATURE DOCUMENTARY:
1st PLACE (TIE), Sara Pettinella, WE ARE ONE, U.S.A. & W. Africa.

1st PLACE (TIE), Denis Nielsen, HILLBILLY SYMPHONY, Brazil.

2nd PLACE, Mark Maxey, UP TO SNUFF, U.S.A.

Best of Festival, Denis Nielsen, HILLBILLY SYMPHONY, Brazil.

FEATURE NARRATIVE:
1st PLACE, Gui Pereira, COWBOY'S HEART, Brazil.

2nd PLACE (TIE), Ari Gold, THE SONG OF SWAY LAKE, U.S.A.

2nd PLACE (TIE), Dale Farmer, THE MOUNTAIN MINOR, U.S.A.

Best of Festival, Dale Farmer, THE MOUNTAIN MINOR, U.S.A.

SPECIAL AWARDS:
Award of Excellence, Hazel Pasley (actor), THE MOUNTAIN MINOR, U.S.A.

Award of Excellence, Asa Nelson (actor), THE MOUNTAIN MINOR, U.S.A.


CONGRATULATIONS to all our winners! This year was amazing!



PREPARING FOR OUR 3RD YEAR

AUGUST 20-22, 2019

THE FESTIVAL IS NOW OVER




     

NARRATIVE FEATURE FILMS & SHORTS
DOCUMENTARY FEATURE FILMS & SHORTS
MUSIC VIDEOS

GUEST APPEARANCES BY FILMMAKERS
GUEST APPEARANCES BY MUSICIANS

FILMMAKERS FORUM PANEL DISCUSSION
FILMMAKERS WORKSHOPS
OUR PARTNER SITES

Click image to go to page



Click image to go to page


OUR NEW VENUE

Click image to go to page


OUR EVENT ORGANIZERS

Click image to go to page


HOME / ABOUT / REGISTRATION / OFFICIAL RULES / OFFICIAL SELECTIONS / TICKETS / CONTACT

© 2018 WIRED WEDNESDAY DIGITAL ARTS ASSOCIATION